Visual Studio 2015 Yenilikleri

13.11.14 Tuğrul Emre Atalay 0 Comments


MSDN'de belirtilen VS2015 ile birlikte gelen yeniliklerin benim için gerekli kısımlarını sizlerle paylaşmak istedim. Bu yeniliklerin bazıları ön izleme sürümünde açılmadı ancak genel olarak işte yenilikler;

Visual C++ for Cross-Platform Mobile Development


Mobil dünyanın en önemli konularından olan Cross-Platform Mobil Uygulama Geliştirme VS2015'in en ilgi çekici yanlarından olsa gerek. VS2015 ile Native Android ya da Xamarin üzerinden Cross-Platform uygulamalar geliştirilebilecek.VS'yi IDE'lerin şahı yapan özelliklerden biri olan IntelliSense, Xamarin ya da Native Android geliştirirken platforma özgü olacak şekilde kullanılabilecek. Hatta Breakpoint, Watch ile değişken takibi, Stack izleme ve adım adım kodlama özellikleri de kullanıma sunuldu. Ve tabii ki test için gerekli yapı da kurulmuş; Microsoft'un GPS/Location, Accelerometer, Screen Rotation, Zoom, SD Card ve internet erişimi özelliklerine sahip Android Emulator'ü ya da Android cihaz ile debug yapılabilecek.


Visual Studio Tools for Apache Cordova


Apache Cordova için geliştirilen VS araçları Android, iOS, Windows ve ya Windows Phone uygulamalarını Build, Debug ve test etmeyi kolaylaştıracak.

Bu kolaylıklar;

-iOS simulatörüne ya da cihaza deploy edilen uygulamalar debug edilebilecek.
-Remote iOS Build Agent için güvenlik ve konfigrasyon geliştirildi.
-Geliştirilmiş Plugin yönetimi ile custom plugin ekleme desteklenecek.
-Platform'a göre konfigrasyon ayarları geliştirilmiş config.xml'dan yapılabilecek.
-Apache Cordova 4.0.0 desteklenecek.

C# and Visual Basic


C# ile ilgili gelecek yenilikleri bir önceki yazımızda belirtmiştik ve belirtilen özelliklere ek olarak bir özellik belirtilmedi. Ancak Kod Editör'ü ve Düzenleyicisi'nde güzel gözüken yenilikler var. Bunlar;

-Önceki sürümlerde de kullandığımız CTRL + "." ile açılan düzenleme menüsü, Light Bulbs adı verilen ve çözüm önerileri sunan yapıya dönüştürüldü. Inline temporary variable ve Introduce local olacak şekilde 2 farklı refactoring menüsü olan Light Bulbs, yapılan değişikliği, sadece değişiklik yapılan kısma ya da benzer tüm alanlara uygulamayı sağlıyor.-İsim değiştirme de geliştirildi. Artık kendine ait bir menüsü olan isim değiştirme, menüsü ile bizlere yorum satırlarında da değişikliği yapma, string'lerde de değişiklik yapma ve önizleme seçenekleri sunuyor.-Nuget içerisinde bulunan FxCop adlı analiz eklentisi Run Time'da exception durumunda Get Live Code özelliği ile hata için çözüm önerisi ve kod parçacığını gösteriyor.
-Watch esnasında LINQ ve lambda expression'ları görebilme ve kullanabilme de yenilikler arasında. Her seferinde yanlışlıkla Watch'ta takip etmeye çalıştığım ve verdiği cevapla kendinden nefret ettiren lambda expression'lar artık çok daha sevimli.
-Breakpoint Konfigrasyon'u geliştirildi. Conditions ayarları içerisindeki Conditional Expressions, Hit Count ve Filter ile Breakpoint'e ulaşıldığında anlık bilgi verebilecek, Action içerisindeki Log a message ile de loglama yapılabilecek.

-CodeLens ile TFS üzerinde yapılan değişiklikler grafikleştirilebilecek.
-Kullanılan pencere yapıları "Save Window Layout" ile kaydedilebilecek ve CTRL+ALT+1 - 9 tuş kombinasyonları ile var olanlar aktifleştirilebilecek.-Ek olarak scrolling, pinch-to-zoom gibi geliştirmeler de mevcut.

Blend


Blend hakkında "Yeniden tasarlandı" şeklinde iddialı bir cümle kullanılıyor. Yenilikler şu şekilde;-VS'ye benzer yeni görünüm ile VS-Blend uyumu geliştirildi.
-Yeni Blend-exclusive Dark tema geliştirildi.
-XAML'cıların isyanlarını bir nebze bastırabilmek adına XAML'a IntelliSense eklendi.
-Blend ve VS arasındaki dosya aktarım kesintileri minimuma indirildi.
-Cihazlar arası senkron bir şekilde çalışan Custom Window Layout geliştirildi.
-Solution Explorer ve Source Control pencereleri geliştirildi.
-NuGet desteği eklendi.

Diğer yandan ASP.NET, Azure, TypeScript, Entity Framework, C++ ile ilgili gelen özellikleri kendileri ile aram olmadığından dolayı daha açmayacağım. VS 2015'i buradan indirebilir, yanlışım varsa düzeltebilir, öğretmek istediğiniz bir yenilik varsa iletişime geçebilirsiniz.

VS 2015'in de selamı var.

0 yorum:

En kısa zamanda yorumunuz yayınlanacaktır.

Teşekkür ederiz.