Windows 10 Sunumu Çıkarımları

1.10.14 Tuğrul Emre Atalay 0 Comments

40 dakikalık Windows 10 Present First Chapter’ından Joe Belfiore’un ultra akıcı İngilizce’sinden “Only Basic Experience” olarak kısıtladığı sunumdan çıkarımlarım aşağıdadır;Ortak Yapı

-Tek işletim sistemi,
-Tek UI, küçük adaptasyonlarla,
-Tek yazılım projesi, Universal App,
-Tek store

-Ortak yapı zaten Windows 8 çıktığından beri ana konuydu ancak sadece konuşuluyordu.
-2015 yılında tam olarak Universal App mantığına geçiş yapılacağından bahsedildi. İşletim sistemi her çeşit cihaz için birbirine çok yakın UI içerdiği için code behind’dan ziyade ön yüz geliştirmesi de ortak olacağından tam olarak Universal App mantığı uygulanabilecek.
-Hali hazırda da store’da uygulama altında Universal App olduğu belirtilmeye başlanmıştı. Satın alınan ürün Universal App ise hem telefon hem tablet hem PC’ye yüklenebiliyordu. Windows 10 ile birlikte store tam olarak ortaklaşacak, tek bir yerden yönetilebilecek.

Cloud Yapısı

-Extra güvenli arttırılmış cloud yapısı

-Sanırım çok sevinmişler iCloud’un hack’lenmesine. Sunum ile alakası olmamasına rağmen bunu araya sıkıştırdılar. Artık rahat rahat çıplak fotoğraf çekilip cloud’a yükleyebiliriz.

Continuum UI-UX

-Start Menu geri dönüşü,
-Task View,
-Geliştirilmiş App-Switching,
-Metro UI uygulamaların masaüstünde açılması,
-Multiple Desktop ve geliştirilmiş Snapped View,
-Tablet ve Mouse-Keyboard modu,
-Metro UI tasarım değişikliği,

-Continuum adı verilen yeni tasarımın en büyük amacı eski WinXP-Win7 kullanıcıları ile Win8 kullanıcılarına ortak kullanabilecekleri yapı sunabilmek. Bunun en büyük örneği Start Menu’ye dönüş. Start Menu’nün sol kısmı eski Start Menü dizaynı (Yukarıdan aşağıya inen uygulamalar ve kısayollar), sağ tarafı ise Metro dizaynı. Sol ve sağ kısımları arası uygulama geçişleri yapılabiliyor, menü enine ve boyuna genişletilebiliyor (Manuel), Tile’lar küçük, orta, büyük moda alınabiliyor. Ayrıca eski Start Menu search özelliği ile Metro UI search özelliği harmanlanmış ve Start Menu’den erişilir hale gelmiş.
-Charms Bar’da değişiklik yapılmamış, sağdan çekiliyor ve aynı özelliklere sahip. Ancak soldan çekilen, açık uygulamaları gösteren menüde değişiklik yapılmış ve Metro UI tarzı açık uygulamaları göstermek yerine, App-Switching açılıyor.
-Yeni App-Switching eski Alt-Tab app switching ile Win7’de başlayan, görev çubuğunda uygulama üstüne gelindiğinde orada uygulamanın anlık küçük görüntüsünü gösterme, özelliğinin harmanlanması ile oluşturulmuş gibi. Daha büyük kutucuklar içeren yeni App-Switching yapısına Task View demişler ve sanırım ana amacı Multiple Desktop kullanımı. Bu arada tablet kullanıcıları için Alt-Tab yerine Task-View button eklenmiş ve tablette de kullanıma sunulmuş.
-Metro UI uygulamalar masaüstü uygulaması gibi artık masaüstünde açılacaklar, boyutlandırıldığında arka plan masaüstü olacak. Hatta üst bara sahip olacak ve büyüt, küçült, kapat butonları ile yönetilebilecekler.
-Multiple Desktop yapısı Windows 8 Snapped View’ın geliştirilmiş versiyonu olarak gözüküyor. Metro UI uygulamaların Snapped View’a geçişleri kolaylaştırılmış. Snapped View’a geçen uygulama ekranın yarısına otururken diğer açık uygulamalar masaüstü görünümünün üzerinde Task View halinde gözüküyor ve herhangi birine tıklanması ile tıklanan pencere ekranın boş olan diğer yarısına oturuyor. Diğer yandan da ekranın yarısına oturan uygulamalar tek tık ile yarı boyuta düşebiliyor ve açılan her boşlukta diğer açık olan uygulamalar Task-View halinde gözüküyor ve boşlukta kolayca açılabiliyor. Örnekte ekran 4’e bölünmüş ve aktif bir şekilde kullanılabiliyordu. Ancak bu bölme işlemi Windows 8’deki gibi manuel boyutlandırmaya uygun mu bilemiyorum.
-Tablet ve Mouse-Keyboard kullanıcıları için farklı kullanım modları geliştirmişler ve modlar arası değişimi klavye takılması ya da çıkarılması ile sistem kendi yapıyor. Bu modlar arası 30 saniyelik bir video gösterildi ve görebildiğim en önemli fark tablet modunda Task Bar’a Back butonu eklenmesiydi. Bu da gerçekten tek UI’a geçişe ispat niteliğinde ve hatta Task Bar’a 2 modda da eklenen search butonu da buna ek olmuş.
-Metro UI’da yapılan değişiklik de Windows 7 + Windows 8 yazım kuralına tam olarak uymuş. Sol taraf Windows 7 Start Menu tarzı, ekranın ortasının biraz solundan başlayarak sağa doğru yayılan diğer kısmı Metru UI tarzı ve Tile’lar içeriyor.

Sunum kısa sürdü ve “preview.windows.com” adresinden Insider programı çerçevesinde 1-2 güne sunulacağı düşünülen Windows 10 Preview sürümü indirilebilecek.

0 yorum:

En kısa zamanda yorumunuz yayınlanacaktır.

Teşekkür ederiz.